فیلمهایی که در برلین رقابت میکنند
رئیس جشنوارهی فیلم برلین، دیتر کاسلسک، رقابت این جشنواره را با فیلمی از ویم وندرس، پابلو لارین و الیور هیرشبیگل تمام میکند.
در فیلم سه بعدیِ وندرس که جیمز فرانکو، ریچل مکآدامز و شارلوت گینسبرگ در آن بازی میکنند، فرانکو در نقش توماس بازی میکند،نویسندهای که به طور تصادفی باعث مرگ یک کودک می شود و بقیه 12 سال زندگیاش را صرف بررسیِ تراژدی به وجود آمده در زندگیِ خود و کیت، مادر کودک، میکند.
همونطور که قبلا اشاره شده، این جشنواره از ویم وندرس برای اعطای جایزهی شیر طلاییِ یک عمر دستاوردهای هنری هم دعوت کرده و به همین عنوان هم 10 تا از فیلمهای او را پخش خواهد کرد. ویندرس در کارنامهی خود شاهکارهایی همچون “بالهای هوس” و “پاریس، تکزاس” را دارد، سه بار هم نامزد اسکار شده که آخرینشان برای فیلم “نمکهای زمین” بود.
فیلم “کلوپ” ساختهی پابلو لارین هم که اینجا حضور دارد، داستان 4 کشیش رسوا را بیان میکند که با هم زندگی میکنند تا گناههایشان را پاک کنند ولی رسوایی دیگر از راه میرسد، کسی که آرامششان را خرد میکند.
لارین شیلیایی یکی از کارگردان های پیشروِ آمریکای لاتین است. فیلم قبلیاش را به یاد بیاورید، “نه”، که گائل گارسیا برنال در آن بازی میکرد و هم در کن و هم در اسکار حضور داشت.
فیلم “13 دقیقه” ساختهی هیرشبیگل داستان مقاومت یک جنگجوست که قرار است هیتلر را بکشد، با بازیِ کریستین فریدل(“روبان سفید”). این کارگردان قبلا برای فیلم “سقوط” نامزد اسکار شده بود.
فیلمهایی که در رقابت شرکت میکنند:
“Aferim!”
Romania/Bulgaria/Czech Republic
By Radu Jude (“Everybody in Our Family”)
With Teodor Corban, Mihai Comanoiu, Cuzin Toma, Alexandru Dabija
World premiere
“El boton de nacar” (The Pearl Button) – documentary
France/Chile/Spain
By Patricio Guzman (“Nostalgia for the Light”)
World premiere
“El Club” (The Club)
Chile
By Pablo Larrain (“Tony Manero,” “No”)
With Roberto Farias, Antonia Zegers, Alfredo Castro, Alejandro Goic, Alejandro Sieveking, Jaime Vadell, Marcelo Alonso
World premiere
“Elser” (13 Minutes)
Germany
By Oliver Hirschbiegel (“Downfall”)
With Christian Friedel, Katharina Schüttler, Burghart Klaußner, Johann von Bülow, Felix Eitner
World premiere – Out of competition
“Every Thing Will Be Fine”
Germany/Canada/France/Sweden/Norway
By Wim Wenders (“Pina,” “Wings of Desire”)
With James Franco, Charlotte Gainsbourg, Rachel McAdams, Marie-Josée Croze
World premiere – Out of competition
“Ten no chasuke” (Chasuke’s Journey)
Japan
By Sabu (“Kanikosen,” “Dead Run”)
With Ken’ichi Matsuyama, Ito Ohno, Ren Ohsugi, Yusuke Iseya, Hiromasa Taguchi, Tina Tamashiro, Susumu Terajima
World premiere
“Vergine giurata” (Sworn Virgin)
Italy/Switzerland/Germany/Albania/Kosovo
By Laura Bispuri – Feature debut
With Alba Rohrwacher, Lars Eidinger, Flonja Kodheli, Luan Jaha, Emily Ferratello
World premiere
As announced previously, the program also includes:
“45 Years” by Andrew Haigh
U.K.
“Als wir träumten” (As We Were Dreaming) by Andreas Dresen
Germany/France
“Body” by Malgorzata Szumowska
Poland
“Cha va con va” (Big Father, Small Father and Other Stories) by Phan Dang Di
Vietnam/France/Germany/Netherlands
“Cinderella” by Kenneth Branagh
U.S. – Out of competition
“Eisenstein in Guanajuato” by Peter Greenaway
Netherlands/Mexico/Belgium/Finland
“Ixcanul” (Ixcanul Volcano) by Jayro Bustamante
Guatemala/France – Feature debut
“Journal d’une femme de chambre” (Diary of a Chambermaid)
by Benoit Jacquot
France/Belgium
“Knight of Cups” by Terrence Malick
U.S.
“Mr. Holmes” by Bill Condon
U.K. – Out of competition
“Nobody Wants the Night” by Isabel Coixet – Opening film
Spain/France/Bulgaria
“Pod electricheskimi oblakami” (Under Electric Clouds)
by Alexey German
Russia/Ukraine/Poland
“Queen of the Desert” by Werner Herzog
U.S.
“Taxi” by Jafar Panahi
Iran
“Victoria” by Sebastian Schipper
Germany
“Yi bu zhi yao” (Gone with the Bullets) by Jiang Wen
China/U.S./China