نامزدهای مراسم سزار ۲۰۲۳ مشخص شدند – رنگارنگی فیلمها در اسکار فرانسه
فیلم بیگناه اثر لویی گارل در چهل و هشتمین دوره از مراسم سزار، معروف به اسکار فرانسه، نامزد جایزهی بهترین فیلم شد. این جشنواره در سالن کنسرت المپیای پاریس و در تاریخ 24 فوریه برگزار میشود. فهرست نامزدها روز چهارشنبه اعلام شد.
کمدی درام بیگناه در 11 رشته نامزد شده و جلوتر از درام پلیسی The Night Of The 12th با 10 نامزدی قرار گرفته است. فیلمهای آرامش اثر آلبرت سرا و برخاستن اثر سدریک کلاپیش هر دو در 9 رشته نامزد شدهاند. پس از آنها دو فیلم برای همیشه جوان و نوامبر هر کدام با 7 نامزدی قرار دارند.
گارل فیلم بیگناه را کارگردانی کرده و در آن بازی هم کرده است. منتقدان نیز غالبا نظر مثبتی راجع به این فیلم دارند. همچنین فیلم گارل موفق شده که بیش از 700 هزار تماشاگر را تنها در کشور فرانسه به سینماها بکشاند.
فیلم The Night Of The 12th یکی دیگر از برگزیدگان سزار است که اخیرا در جشنوارهی لومیر فرانسه نیز حضور داشت و برندهی بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه شد.
در بخش بهترین فیلم خارجی، سه نامزد اسکار 2023 موفق به نامزدی در جشنوارهی سزار هم شدهاند: مثلث غم (روبن اوستلوند)، نزدیک (لوکاس دونت) و فیلم EO (یژی اسکولیموفسکی).
فیلم عمر مقدس (Saint Omer) چهار نامزدی سزار را به دست آورده، اما نه برای بهترین فیلم یا کارگردان؛ این فیلم در چهار بخش بهترین بازیگر زن تازهکار، بهترین فیلم اول، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلمبرداری نامزد شده است.
رایدهندگان مراسم سزار شامل 3000 عضو این آکادمی است که در تمامی رشتههای صنعت سینما مشغول فعالیت هستند. چهل و هشتمین دوره از این جشنواره به ریاست طاهر رحیم و با حمایت تعدادی از چهرههای سینمای فرانسه از جمله لیلا بختی، ژروم کوماندور، جمل دبوز، امانوئل دووس، لئا دراکر، آی هایدارا، الکس لوتز، رافائل پرسوناز و احمد سیلا برگزار میشود.
فهرست نامزدها را در ادامه ببینید:
نامزدهای مراسم سزار 2023
بهترین فیلم
همیشه جوان (Forever Young)
خیزش (Rise)
بیگناه (The Innocent)
شب دوازدهم (The Night Of The 12th)
تسکین (Pacification)
بهترین کارگردانی
سدریک کلاپیش، خیزش (Rise)
لویی گارل، بیگناه (The Innocent)
سدریک خیمنز، نوامبر (November)
دومینیک مول، شب دوازدهم (The Night Of The 12th)
آلبرت سرا، تسکین (Pacification)
بهترین بازیگر زن
فنی اردان، عشاق جوان (The Young Lovers)
جولیت بینوش، میان دو دنیا (Between Two Worlds)
لوری کالامی، تمام وقت (Full Time)
ویرجینی افیرا، خاطرات پاریس (Paris Memories)
ادل اگزارکوپولوس، هیچ اهمیتی ندارد (Zero Fucks Given)
بهترین بازیگر مرد
ژان دوژاردن، نوامبر (November)
لویی گارل، بیگناه (The Innocent)
ونسان مکنی، خاطرات یک رابطه گذرا (Diary Of A Fleeting Affair)
بنوا ماژیمل، تسکین (Pacification)
دنی منوشه، پیتر فون کانت (Peter von Kant)
بهترین بازیگر زن نقش مکمل
ژودیت شاملا، فرزند ششم (Le Sixieme Enfant)
آنائیس دموستیه، نوامبر (November)
انوک گرینبرگ، بیگناه (The Innocent)
لینا خضری، نوامبر (November)
نوئمی مرلان، بیگناه (The Innocent)
بهترین بازیگر مرد نقش مکمل
فرانسوا سیویل، خیزش (Rise)
بولی لنر، شب دوازدهم (The Night Of The 12th)
میشا لسکو، همیشه جوان (Young Forever)
پیو مارمای، خیزش (Rise)
رشدی زم، بیگناه (The Innocent)
بهترین بازیگر زن تازهکار
ماریون باربو، خیزش (Rise)
گوسلاژی مالاندا، عمر مقدس (Saint Omer)
ربکا ماردر، دختری که حالش خوب است (Une jeune fille qui va bien)
نادیا ترشکیویچ، همیشه جوان (Forever Young)
مالوری وانک، بدترینها (The Worst Ones)
بهترین بازیگر مرد تازهکار
باستین بویون، شب دوازدهم (The Night Of The 12th)
استفان کرپون، پیتر فون کانت (Peter Von Kant)
دیمیتری دور، برونو ریدال، اعترافات یک قاتل (Bruno Reidal, Confessions Of A Murderer)
پل کیرشر، پسر زمستانی (Winter Boy)
آلیوشا رنر، سست عنصر (Softie)