نامزدهای اسکار ۲۰۲۱ معرفی شدند – خورشید ایران طلوع نکرد
ساعاتی پیش نامزدهای مراسم اسکار 2021 معرفی شدند. عجیبترین فصل جوایز سینمایی، امسال با سایهی سنگین کووید-19 پس از مراسم گلدن گلوب به ایستگاه آکادمی رسید. بدین ترتیب مهمترین جوایز سینمایی سال نیز نامزدهای خود را به مخاطبان شناساند. در این میان، فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی که در جشنواره فیلم فجر سال گذشته برنده شده بود، جایی در میان نامزدهای اسکار 2021 پیدا نکرد.
فیلم Mank به کارگردانی دیوید فینچر که درباره نویسندهی افسانهای فیلم «همشهری کین» است، با 10 نامزدی مختلف از مجموع 23 رشته ممکن، موفقترین فیلم این دوره است. این فیلم علاوه بر نامزدی برای اسکار بهترین فیلم، در رشتههای بازیگری و کارگردانی نیز نامزد دریافت جایزه شده است.
فیلم موفق بعدی، Nomadland ساخته کلوئی ژائو است. این فیلم که در مراسم گلدن گلوب امسال توانست جوایز مهم را از آن خود، در اسکار 2021 هفت بار نامزد دریافت جایزه شد. از دیگر فیلمهای موفق این دوره میتوان به Minari اشاره کرد.
«استیون یئون» بازیگر فیلم Minari اولین بازیگر آسیایی-آمریکایی است که نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر میشود. این فیلم همچنین در پنج رشته دیگر نامزد دریافت جایزه شده است.
فیلم Sound of Metal نیز دیگر فیلم موفق این دوره است که بازیگر آن «ریز احمد» برای نقش اول کاندید دریافت جایزه است. «دنیل کالویا» دیگر بازیگری است که برای فیلم Judas and the Black Messiah مستعد دریافت جایزه بهترین بازیگر مکمل در اسکار امسال است.
فیلم The Father با بازی «آنتونی هاپکینز» و The Trial of the Chicago 7 به نویسندگی و کارگردانی «آرون سورکین» دیگر فیلمهای موفق این دوره هستند.
پیشبینی نامزدهای اسکال 2021 را اینجا در گیمنیوز بخوانید.
میتوانید لیست کامل نامزدهای مراسم اسکار 2021 را در ادامه ببینید:
نامزدهای اسکار 2021
بهترین فیلم
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
بهترین کارگردانی
Thomas Vinterberg, Another Round
David Fincher, Mank
Lee Isaac Chung, Minari
Chloe Zhao, Nomadland
Emerald Fennell, Promising Young Woman
بهترین بازیگر نقش اول زن
Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day, United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Promising Young Woman
بهترین بازیگر نقش اول مرد
Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari
بهترین بازیگر نقش مکمل زن
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Youn Yuh-jung, Minari
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Leslie Odom, Jr., One Night in Miami
Paul Raci, Sound of Metal
LaKeith Stanfield, Judas and the Black Messiah
بهترین فیلمنامه اصیل
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
بهترین فیلمنامه اقتباسی
Borat Subsequent Moviefilm
The Father
Nomadland
One Night in Miami
The White Tiger
بهترین فیلمبرداری
Judas and the Black Messiah
Mank
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
بهترین تدوین فیلم
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
بهترین فیلم انیمیشنی
Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers
بهترین انیمیشن کوتاه
Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People
بهترین فیلم کوتاه
Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye
بهترین فیلم بینالمللی (خارجی)
Another Round
Better Days
Collective
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?
بهترین مستند
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Time
بهترین مستند کوتاه موضوعی
Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha
بهترین موسیقی متن اصیل
Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul
بهترین آهنگ اصیل
“Fight For You,” Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice,” The Trial of the Chicago 7
“Husavik,” Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Io Si (Seen),” The Life Ahead
“Speak Now,” One Night in Miami
بهترین صدا
Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Sound of Metal
بهترین طراحی لباس
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Mulan
Pinocchio
بهترین گریم و مو
Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Pinocchio
بهترین طراحی صحنه (تولید)
The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
News of the World
Tenet
بهترین جلوههای ویژه
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet
از نکات مهم این مراسم اسکار نامزد شدن دو کارگردان زن برای جایزه بهترین کارگردانی برای اولین بار است. همچنین فیلم Tenet ساخته کریستوفر نولان را میتوانیم یکی از ناکامهای جوایز امسال برشماریم.
آکادمی با توجه به محدودیتهای کرونایی، امسال مراسم اسکار را در تاریخ 5 اردیبهشت برگزار خواهد کرد.
پیشبینی شما از برندگان این جوایز چیست؟ با ما در میان بگذارید.